EEU-FS1V331LB
EEU-FS1V331LB
Part NumberEEU-FS1V331LB
Detailed Description
EEU-FS1V331LB - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency868mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.24A @ 100kHz
Impedance41 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)