EEU-FS1V821
EEU-FS1V821
Part NumberEEU-FS1V821
Detailed Description
EEU-FS1V821 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.635A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.18A @ 100kHz
Impedance20 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)