EEU-FS1V272
EEU-FS1V272
Part NumberEEU-FS1V272
Detailed Description
EEU-FS1V272 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency3.056A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency3.82A @ 100kHz
Impedance14 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)