EEU-FS1V182SB
EEU-FS1V182SB
Part NumberEEU-FS1V182SB
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEU-FS1V182SB - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency2.64A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency3.3A @ 100kHz
Impedance17 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)