EEU-FS1H270
EEU-FS1H270
Part NumberEEU-FS1H270
Detailed Description
EEU-FS1H270 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency137.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency250mA @ 100kHz
Impedance340 mOhms
Lead Spacing0.079" (2.01mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)