EEU-FR1J821
EEU-FR1J821
Part NumberEEU-FR1J821
Detailed Description
EEU-FR1J821 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency2.241A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.988A @ 100kHz
Impedance24 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)