EEU-FR1J561SB
EEU-FR1J561SB
Part NumberEEU-FR1J561SB
Detailed Description
EEU-FR1J561SB - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.615A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.153A @ 100kHz
Impedance29 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)