EEU-FR1J471
EEU-FR1J471
Part NumberEEU-FR1J471
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEU-FR1J471 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.496A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.995A @ 100kHz
Impedance27 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)