EEU-FR1V102B
EEU-FR1V102B
Part NumberEEU-FR1V102B
Detailed Description
EEU-FR1V102B - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.95A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.6A @ 100kHz
Impedance18 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)