EEU-FR1E102LB
EEU-FR1E102LB
Part NumberEEU-FR1E102LB
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEU-FR1E102LB - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.853A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.47A @ 100kHz
Impedance18 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)