EEU-FR1J471B
EEU-FR1J471B
Part NumberEEU-FR1J471B
Detailed Description
EEU-FR1J471B - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.496A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.995A @ 100kHz
Impedance27 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)