EEE-HC1V330XP
EEE-HC1V330XP
Part NumberEEE-HC1V330XP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-HC1V330XP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package900
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesHC
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency57mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency96.9mA @ 10kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)