EEE-HC1H2R2R
EEE-HC1H2R2R
Part NumberEEE-HC1H2R2R
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-HC1H2R2R - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesHC
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency16mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency27.2mA @ 10kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
EEE-HC1H2R2R - Related Products
More >>
EEE-HC1H2R2R Panasonic Electronic Components, 2.2µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C, HC View