EEE-HC1V4R7R
EEE-HC1V4R7R
Part NumberEEE-HC1V4R7R
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-HC1V4R7R - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesHC
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency15mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency25.5mA @ 10kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)