EEE-FTE151XAP
EEE-FTE151XAP
Part NumberEEE-FTE151XAP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-FTE151XAP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package900
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mohm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency390mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency600mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)