EEE-FT1V680AP
EEE-FT1V680AP
Part NumberEEE-FT1V680AP
Detailed Description
EEE-FT1V680AP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)260mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency300mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)