EEE-FT1E101AP
EEE-FT1E101AP
Part NumberEEE-FT1E101AP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-FT1E101AP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)260mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency300mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)