EEE-FT1V391UP
EEE-FT1V391UP
Part NumberEEE-FT1V391UP
Detailed Description
EEE-FT1V391UP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency552.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency850mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)