EEC-F5R5U105
EEC-F5R5U105
Part NumberEEC-F5R5U105
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEC-F5R5U105 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesNF
PackagingBulk
Part StatusLast Time Buy
Capacitance1F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
EEC-F5R5U105 - Related Products
More >>
EEC-F5R5U155 Panasonic Electronic Components, 1.5F (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C, NF View
EEC-F5R5U474 Panasonic Electronic Components, 470mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C, NF View
EEC-F5R5U105 Panasonic Electronic Components, 1F (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C, NF View