ECS-MPIL0630-5R6MC
ECS-MPIL0630-5R6MC
Part NumberECS-MPIL0630-5R6MC
Detailed Description
ECS-MPIL0630-5R6MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPIL0630
PackagingCut Tape (CT)
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)42mOhm Max
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)