ECS-49-18-10X
ECS-49-18-10X
Part NumberECS-49-18-10X
Datasheet
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Detailed Description
ECS-49-18-10X - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-3X10X
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency4.9152MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)