ECS-400-18-10-3OT
ECS-400-18-10-3OT
Part NumberECS-400-18-10-3OT
Datasheet
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Detailed Description
ECS-400-18-10-3OT - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-3x10
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ECS-400-18-10-3OT - Related Products
More >>
ECS-400-18-10-3OT ECS Inc., 40MHz ±50ppm Crystal 18pF 80 Ohms Cylindrical Can, Radial, ECS-3x10 View