ECS-40-20-5PDN-TR
ECS-40-20-5PDN-TR
Part NumberECS-40-20-5PDN-TR
Datasheet
Package / CaseHC-49/US
Detailed Description
ECS-40-20-5PDN-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-7
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)