ECS-36-20-18-TR
ECS-36-20-18-TR
Part NumberECS-36-20-18-TR
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Detailed Description
ECS-36-20-18-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)