ECS-271.2-10-36-AGN-TR
ECS-271.2-10-36-AGN-TR
Part NumberECS-271.2-10-36-AGN-TR
Detailed Description
ECS-271.2-10-36-AGN-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-2236
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency27.12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±25ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)