ECS-270-20-5PVX
ECS-270-20-5PVX
Part NumberECS-270-20-5PVX
Datasheet
Package / CaseHC-49/US
Detailed Description
ECS-270-20-5PVX - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-7SSX
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)