ECS-240-20-4VX
ECS-240-20-4VX
Part NumberECS-240-20-4VX
Datasheet
Package / CaseHC-49/US
Detailed Description
ECS-240-20-4VX - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerECS Inc.
SeriesHC-49USSX
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)