ECS-240-18-9
ECS-240-18-9
Part NumberECS-240-18-9
Datasheet
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Detailed Description
ECS-240-18-9 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-3x9
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)