ECS-240-10-37-CWN-TR
ECS-240-10-37-CWN-TR
Part NumberECS-240-10-37-CWN-TR
Detailed Description
ECS-240-10-37-CWN-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-1637
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)