ECS-110.5-20-20A-TR
ECS-110.5-20-20A-TR
Part NumberECS-110.5-20-20A-TR
Datasheet
Package / Case2-SMD, No Lead
Detailed Description
ECS-110.5-20-20A-TR - Product Attributes
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-8
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
ECS-110.5-20-20A-TR - Related Products
More >>
ECS-110.5-20-20A-TR ECS Inc., 11.0592MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms 2-SMD, No Lead, CSM-8 View