ECS-110.5-18-30B-AGN-TR
ECS-110.5-18-30B-AGN-TR
Part NumberECS-110.5-18-30B-AGN-TR
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Detailed Description
ECS-110.5-18-30B-AGN-TR - Product Attributes
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-53B
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±25ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)