DVN-5R5D473T-R5
DVN-5R5D473T-R5
Part NumberDVN-5R5D473T-R5
Detailed Description
DVN-5R5D473T-R5 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package300
ManufacturerElna America
SeriesDVN
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance47mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
DVN-5R5D473T-R5 - Related Products
More >>
DVN-5R5D473T-R5 Elna America, 47mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can - SMD 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C, DVN View
DVN-5R5D224T-R5 Elna America, 220mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can - SMD 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C, DVN View
DVN-5R5D104T-R5 Elna America, 100mF (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can - SMD 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C, DVN View