DEP1519BHF-100M
DEP1519BHF-100M
Part NumberDEP1519BHF-100M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical, 4 Leads
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
DEP1519BHF-100M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesDEP1519B
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)10A
Current - Saturation26A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.7mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.689" L x 0.591" W (17.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.760" (19.30mm)