CX5Z-A2B2C5-70-8.0D18
CX5Z-A2B2C5-70-8.0D18
Part NumberCX5Z-A2B2C5-70-8.0D18
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Detailed Description
CX5Z-A2B2C5-70-8.0D18 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerCardinal Components Inc.
SeriesCX5
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
CX5Z-A2B2C5-70-8.0D18 - Related Products
More >>
CX5Z-ARB2C5-70-7.3728D18 Cardinal Components Inc., 7.3728MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead, CX5 View
CX5Z-A2B2C5-70-8.0D18 Cardinal Components Inc., 8MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead, CX5 View