CX1206MKX7R7BB224
CX1206MKX7R7BB224
Part Number CX1206MKX7R7BB224
Manufacturer Yageo
Description CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 0.22µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
CX1206MKX7R7BB224 - Product Attributes
Part Status Active
Capacitance 0.22µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)