CRS2512AFX-1R00ELF
CRS2512AFX-1R00ELF
Part NumberCRS2512AFX-1R00ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2512 (6432 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRS2512AFX-1R00ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRS-A
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCRS2512
CRS2512AFX-1R00ELF - Related Products
More >>
CRS2512AFX-1R00ELF Bourns Inc., 1 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film, CRS-A View