CRM1206AFX-R100ELF
CRM1206AFX-R100ELF
Part NumberCRM1206AFX-R100ELF
Detailed Description
CRM1206AFX-R100ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRM-A
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)