CRK0612-FZ-R010E
CRK0612-FZ-R010E
Part NumberCRK0612-FZ-R010E
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRK0612-FZ-R010E - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRK
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance10 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.067" L x 0.126" W (1.70mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)