CRF0805-FZ-R020ELF
CRF0805-FZ-R020ELF
Part NumberCRF0805-FZ-R020ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRF0805-FZ-R020ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRF
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance20 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)