CR2512AJ/-3R0EAS
CR2512AJ/-3R0EAS
Part NumberCR2512AJ/-3R0EAS
Detailed Description
CR2512AJ/-3R0EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR2512A-AS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance3 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)