CR2512AF/-1R00EAS
CR2512AF/-1R00EAS
Part NumberCR2512AF/-1R00EAS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2512 (6432 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CR2512AF/-1R00EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR2512A-AS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)