CLS62NP-120NC
CLS62NP-120NC
Part NumberCLS62NP-120NC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case4-SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CLS62NP-120NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCLS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)616mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)220mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
CLS62NP-120NC - Related Products
More >>
CLS62NP-100NC Sumida America Components Inc., 10µH Shielded Inductor 700mA 200mOhm Max Nonstandard, 4 Lead, CLS62 View
CLS62NP-120NC Sumida America Components Inc., 12µH Shielded Inductor 616mA 220mOhm Max 4-SMD, CLS View