CDRH8D38NP-2R5NC
CDRH8D38NP-2R5NC
Part Number CDRH8D38NP-2R5NC
Description FIXED IND 2.5UH 6A 17.5 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.5µH Shielded Inductor 6A 17.5mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH8D38NP-2R5NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH8D38 Series
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH8D38
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 2.5µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 6A
Current - Saturation 6.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 17.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)