CDRH5D16NP-4R7NC
CDRH5D16NP-4R7NC
Part Number CDRH5D16NP-4R7NC
Description FIXED IND 4.7UH 2.1A 64.1 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 4.7µH Shielded Inductor 2.1A 64.1mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH5D16NP-4R7NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH5D16 Series
Standard Package 1000
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH5D16
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 2.1A
Current - Saturation 2.15A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 64.1mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)