CDMC8D28NP-1R2MC
CDMC8D28NP-1R2MC
Part NumberCDMC8D28NP-1R2MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDMC8D28NP-1R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDMC8D28
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreMetal Composite
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)12.9A
Current - Saturation12.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.374" L x 0.335" W (9.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
CDMC8D28NP-1R2MC - Related Products
More >>
CDMC8D28NP-1R8MC Sumida America Components Inc., 1.8µH Shielded Molded Inductor 9.3A 12.6mOhm Max Nonstandard, CDMC8D28 View
CDMC8D28NP-1R2MC Sumida America Components Inc., 1.2µH Shielded Inductor 12.9A 7mOhm Max Nonstandard, CDMC8D28 View