CD54NP-100MC
CD54NP-100MC
Part NumberCD54NP-100MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CD54NP-100MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCD54
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.44A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)