BUK9Y30-75B,115
BUK9Y30-75B,115
Part NumberBUK9Y30-75B,115
Detailed Description
BUK9Y30-75B,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs28mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs19nC @ 5V
Vgs (Max)±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2070pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)85W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Package / CaseSC-100, SOT-669
BUK9Y30-75B,115 - Related Products
More >>
RS1E350BNTB Rohm Semiconductor, N-Channel 30V 35A (Ta) 35W (Tc) Surface Mount 8-HSOP, View