BUK9Y15-100E,115
BUK9Y15-100E,115
Part NumberBUK9Y15-100E,115
Detailed Description
BUK9Y15-100E,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C69A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs14.7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs45.8nC @ 5V
Vgs (Max)±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds6139pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)195W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)