BUK9Y14-40B,115
BUK9Y14-40B,115
Part NumberBUK9Y14-40B,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-100, SOT-669
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BUK9Y14-40B,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs11mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs21nC @ 5V
Vgs (Max)±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1800pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)85W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)