BUK969R0-60E,118
BUK969R0-60E,118
Part NumberBUK969R0-60E,118
Detailed Description
BUK969R0-60E,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs29.8nC @ 5V
Vgs (Max)±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds4350pF @ 25V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)137W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)